Amp
Ana Sayfa Gündem Mezarlık Fiyatları Ne Kadar? İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa Mezar Fiyatları

Mezarlık Fiyatları Ne Kadar? İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa Mezar Fiyatları

0

Mezar fiyatları özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Boş bir mezar yeri dahi bulunsa, bu şehirlerde mezar yeri fiyatları oldukça yüksek oluyor; bu nedenle insanlar genellikle vefat eden yakınlarını memleketlerinde gömmeyi tercih ediyorlar. Mezarlık fiyatları ne kadar? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa mezar fiyatları sıklıkla sorgulanıyor. Mezar ücretleri konusunda çeşitli bilgiler bulunmakla beraber, net bir fiyat listesi mevcut değil.

Her ne kadar İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından mezar fiyatları 2021 ilan edilse de, ülkenin diğer kentlerindeki mezar yeri fiyatları hakkında veri bulunmamaktadır. Büyük şehirlerde boş mezar yeri bulmak oldukça zahmetli bir işken, bulunan mezar yeri fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır . Mezarlık fiyatları ne kadar? İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa mezar fiyatları Mezar yeri fiyatlarının, özellikle büyük kentlerde sürekli artış göstermesi, insanları daha uygun alternatiflere yönlendirmektedir. Ancak, memleketlerinde toprağa verme geleneği sebebiyle de birçok insan vefat eden yakınlarını memleketlerinde gömmeyi tercih ediyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin aralık ayı bileşiminin son oturumunda Mezarlık fiyatları ne kadar? İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa mezar fiyatları yapılan açıklamaya göre, İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından belirlenen 2021 yılı mezar fiyatları 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanacak. İstanbul’daki yeni mezarlık fiyatları şu şekildedir:

Tek katlı lahit mezar fiyatı 1.600 TL’den 1.750 TL’ye, çift katlı lahit mezar fiyatı ise 2.000 TL’dan 2.200 TL’ye yükseltilmiştir. Bunun yanı sıra, kabir nakli yer bedeli hariç fiyatlar da 1.800 TL’den 2.000 TL’ye yükseltilmiştir.

Böylelikle İstanbul’da mezar fiyatlarına yüzde 9 ile 22 arasında bir zam yapılmış oldu. Ancak, diğer büyük şehirlerdeki mezar fiyatları hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki mezar fiyatlarının yüksek olması, insanların daha uygun alternatifler arayışına girmelerine sebep olmaktadır. Ancak, mezarlık fiyatları belirlenirken birçok kriter göz önünde bulundurulduğundan, fiyatların belirli aralıklarla değişmesi kaçınılmazdır.

Karacaahmet, Zincirlikuyu, Çengelköy, Nakkaştepe Mezar Fiyatları

İstanbul’da bulunan Karacaahmet, Nakkaştepe, Çengelköy, Zincirlikuyu ve Aşiyan gibi 1. Grup mezarlıklarda yer bedeli 6 bin liradan 6 bin 600 liraya 12, cenazenin yanındaki boş yer bedeli ise 17 bin liradan 18 bin 700 liraya yükseltildi. Ayrıca 34, boş mezar yeri bedeli de 34 bin liradan 37 bin 400 liraya çıkarıldı. Bu durum, büyük şehirlerdeki mezar fiyatlarının yüksekliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Karacaahmet, Nakkaştepe, Çengelköy, Zincirlikuyu ve Aşiyan gibi mezarlıkların fiyatlarına yapılan zam, yakın zamanda gerçekleşti. Buna göre, mezarlık yeri fiyatları artış göstererek 6 bin liradan 6 bin 600 liraya yükseldi. Cenazenin yanındaki boş alanlara konulacak olan mezar fiyatları da aynı oranda artarak 17 bin liradan 18 bin 700 liraya çıkarıldı. Bunların yanı sıra 12, boş mezar yeri fiyatları da 34 bin liradan 37 bin 400 liraya yükseltildi. İstanbul’daki mezar fiyatları özellikle büyük şehirlerde bir hayli yüksek olmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Lütfen Bekleyin...

Abone Olun

En son eklenen haberlerden haberdar olmak istermisiniz? İlk öğrenen olmak için aşağıya e-posta adresinizi ve adınızı girin.
Exit mobile version