Amp
Ana Sayfa Magazin Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray Kimdir?

0

Türkan Şoray, 28 Haziran 1945’te doğdu ve bugün 76 yaşındadır. 76 yıllık hayatında 22 ödül kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi. 2012’de Sinemam ve Ben isimli kitabı yayımlayarak otobiyografisini paylaştı. Bu kitap, hayat hikayesi ve sinema kariyeriyle ilgili önemli anıları içeriyor. Türk sinemasının Sultanı olarak anılan Türkan Şoray, oyunculuğu ve sosyal sorumluluklarıyla da tanınan önemli bir figürdür. Kitabı, hayranları ve sinema tutkunları tarafından büyük ilgiyle karşılanmış ve Türk sinemasının değerli mirasını gelecek kuşaklara aktarma amacı taşımıştır.

Türkan Şoray, Türk Sinemasının Efsanevi İsimlerinden Biri

Gerçek adı, Türkan Şimit’tir ancak daha sonra Türkan Şoray adını kullanmaya başlamıştır. Sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve yapımcılık da yapmış olan Şoray, Türk sinemasının Sultan lakaplı, en saygın ve ikonik sanatçılarından biridir. Türk sinemasının altın çağı olarak bilinen 1960-1980 döneminde birçok unutulmaz filmde başrol oynamış ve sinema tarihine damga vurmuştur.

1960’lı Yıllarda Sinema Dünyasına Adım Attı

O dönemde çekilen Acı Hayat, Aşk ve Kin, Hüzünlü Aşk, gibi filmlerle tanınmış ve hızla yükselen bir yıldız olmuştur. O dönemdeki genç kızların idolü haline gelmiştir. Zamanla oyunculuk yeteneği ve güzelliği sayesinde Türk sinemasının en ünlü aktrislerinden biri haline gelmiştir.

Türkan Şoray Dönüm Noktası

1970’li yıllar Türkan Şoray için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Bu yıllarda yönetmenliğe olan ilgisini keşfetmiş ve Feride adlı filmde yönetmen koltuğuna oturmuştur. Bu başarısıyla Türkiye’de yönetmenlik yapan ilk kadın sinemacı olmuştur. Aynı dönemde Selvi Boylum Al Yazmalım adlı filmdeki muhteşem performansı, ona Sultan unvanını kazandırmıştır.

200’den Fazla Filmde Rol Almıştır

Kariyeri boyunca 200’den fazla filmde rol almıştır ve birçok ödül kazanmıştır. 1971 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Feride filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 1987 yılında İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü almıştır.

Bir Dönem CHP İstanbul Milletvekili Olarak Görev Yaptı

Türkan Şoray, oyunculuğun yanı sıra siyasi ve sosyal sorumluluklarla da ilgilenmiştir. Bir dönem CHP İstanbul Milletvekili olarak görev yapmış ve kültürel projelerde aktif rol almıştır. Ayrıca Türk Kadınlar Birliği’nin de başkanlığını yürütmüştür.

Sinema ve televizyonda eşsiz bir kariyere sahip olmasının yanı sıra kişisel hayatıyla da gündeme gelmiştir. Ünlü iş adamı Cihan Ünal ile evliliği uzun yıllar boyunca medyanın dikkatini çekmiştir. Güzelliği, zarafeti, oyunculuktaki başarısı ve toplumsal farkındalığı ile Türkan Şoray, Türk sinemasının en saygın isimlerinden biri olarak anılmaya devam etmektedir. Halen sinema ve televizyon projelerinde yer almakta ve sinema dünyasına olan katkılarıyla hatırlanmaktadır. Onun eserleri, gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmaya devam edecek ve Türk sinemasının kalıcı değerleri arasında yerini koruyacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Lütfen Bekleyin...

Abone Olun

En son eklenen haberlerden haberdar olmak istermisiniz? İlk öğrenen olmak için aşağıya e-posta adresinizi ve adınızı girin.
Exit mobile version