Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEkonomiTürkiye Ekonomisinin Büyüme Rakamları Paylaşıldı! İşte Merak Edilen O Rakamlar

Türkiye Ekonomisinin Büyüme Rakamları Paylaşıldı! İşte Merak Edilen O Rakamlar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre, Türkiye ekonomisi ocak-mart döneminde %4 büyüdü. Bu büyüme oranı, AA Finans Büyüme Beklenti Anketi’nde yer alan ekonomistlerin öngörülerinin üzerinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistler, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte %3,74 büyüyeceğini öngörmüştü.

GSYH’yi oluşturan sektörler incelendiğinde, hizmet faaliyetleri %12,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %12,0, finans ve sigorta faaliyetleri %11,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri %8,1, diğer hizmet faaliyetleri %7,8, inşaat %5,1, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %3,6 ve gayrimenkul faaliyetleri %1,4 oranında artış gösterdi. Tarım sektörü ise %3,8, sanayi ise %0,7 oranında küçüldü.

Zincirlenmiş Hacim Endeksi Açıklandı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi bir önceki çeyreğe göre %0,3 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,8 yükseldi.

Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmini ise, birinci çeyrekte cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %84,4 artarak 4 trilyon 631 milyar 792 milyon TL oldu. GSYH’nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 245 milyar 464 milyon olarak gerçekleşti.

Nihai Tüketim Harcamaları Büyümeyi Etkiliyor

Nihai tüketim harcamaları incelendiğinde, yerleşik hane halklarının tüketim harcamaları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %16,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %4,9 artış gösterdi. Bu veriler, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte sağlam bir büyüme performansı sergilediğini göstermektedir.

Güçlü büyüme performansı, özellikle hizmet sektöründeki yüksek büyüme oranıyla desteklenmektedir. Hizmet sektörü, GSYH’nin önemli bir bileşeni olup %12,4’lük bir büyüme kaydetmiştir. Ayrıca, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri, finans ve sigorta faaliyetleri, bilgi ve iletişim faaliyetleri ve diğer hizmet faaliyetleri de önemli ölçüde büyümüştür. Öte yandan, inşaat sektörü %5,1 büyüme kaydetmiştir. Bu, Türkiye’de devam eden altyapı projeleri ve inşaat faaliyetlerinin canlılığını yansıtmaktadır. Kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri de %3,6 büyüme göstermiştir.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!
- Advertisment -

Popüler Haberler

Son Yorumlananlar